• Prihláška na SŠ

• Zákonný zástupca žiaka podáva kompletne vyplnenú prihlášku na SŠ cez EduPage ideálne do 15.3.2024 (najneskôr do 20.3.2024). Prihlášku je možne vypĺňať až v druhom polroku 5.,8. alebo 9. ročníka (od 1.februára 2024), nakoľko sa v prihláške uvádzajú aj známky za I. polrok 9. ročníka. Ak si však zvolíte talentový odbor vzdelávania na strednej športovej škole, poponáhľajte sa so zaslaním prihlášky z dôvodu overovania športového výkonu, a to už v čase od 25. marca.

Zodpovednosť za správne/včasné vyplnenie a podanie prihlášky nesie zákonný zástupca/rodič.

Podrobný postup podávania prihlášky nájdete tu.

Zákonný zástupca podáva len jednu prihlášku, v ktorej sa v poradí podľa záujmu uvedú maximálne štyri školy, pričom si môže vybrať najviac 2 odbory, kde sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania (talentové) a rovnako tak najviac 2 odbory, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych zručností (netalentové). U žiakov 8 ročníka sa vyberajú maximálne 2 bilingválne školy/odbory. U žiakov 5. ročníka na vyplňujú maximálne 4 školy/odbory, max. 2 talentové a 2 netalentové (vyberajú sa len 8 ročné odbory).

Časté otázky:

Ako uviesť na prihláške na strednú školu iba jedného rodiča/zákonného zástupcu?

Uchádzač - ako pridám prihlášku na ďalšiu školu?

Ako zmením / zmažem prihlášku na strednú školu?

Ako si uložím rozpísanú prihlášku?

V prihláške mám nesprávne uvedené/chýba zdravotné znevýhodnenie?

Povinnými prílohami k prihláške na SŠ sú (prikladajú sa v elektronickej podobe):

• Podpisy zákonných zástupcov (tlačivo v prihláške).
          • Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako dva roky, predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pred podaním prihlášky odporúčame sa skontaktovať so SŠ a informovať sa o vhodnosti štúdia.
          • Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou.
          • Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať zvolený odbor vzdelávania, predkladá len uchádzač so zdravotným znevýhodnením, alebo v prípade, že sa jedná o učebný/študijný odbor vyžadujúci takéto vyjadrenie (zoznam odborov a tlačivo pre školský rok 2024/25 nájdete tu )
          • Vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo v prípade, že má záujem študovať na strednej športovej škole.  Lekár toto posúdenie vykonáva ešte pred podaním prihlášky.  Presné pokyny si určujú stredné školy.

• Potvrdenie národného športového zväzu, že uchádzač je uvedený v zozname talentovaných: predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole.

• Potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania, vydané zamestnávateľom, ktorý má so školou uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní, predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v študijnom odbore alebo učebnom odbore, v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava poskytuje v systéme duálneho vzdelávania.
          • Kópie vysvedčení predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne (v tomto prípade predkladá len vysvedčenie s príslušným slovným hodnotením), alebo ak nie je možné, aby základná škola, ktorú žiak navštevoval alebo navštevuje, potvrdila hodnotenie žiaka uvedené na prihláške.
          • Kópie diplomov alebo certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži, predkladá len uchádzač, ktorý uvádza v prihláške umiestnenie v predmetovej olympiáde alebo súťaži.

Video pomôcka pre podávania prihlášky na SŠ pre školský rok 2022 (staršie ale prehľadne vysvetlené). Elektronické vyplňanie cez EduPage je od 11:18 min.